Říjen 2014

IMG_0027Nahlédli jste někdy odpoledne na školní zahradu? Pokud ano, nejspíš by vás napadlo – „ve škole je pořád veselo“ nebo „stále se něco děje“. Děti nad školním životem asi takto nepřemýšlí, ale vypadá to, že jsou spokojené.
Prvňáčci už jsou zkušení školáci. Kromě čtení, psaní a počítání se během září a října učili společně přecházet ulici a pohybovat se s celou třídou po chodníku nejen v okolí školy. Zasvěcené informace o správném chování účastníka silničního provozu dětem předával pan strážník Bumbálek.
Děti z 2. třídy navštívily ve studiu Alfa interaktivní představení „Tátové a mámy musí tu být s námi“. Název sám je dostatečně výmluvný.
Třeťáci začínají mít starosti s vyjmenovanými slovy, ale nic jim to neubírá na energii a dobré náladě. Ve spolupráci s občanským sdružením Ábel sklidili brambory ze „svého“ políčka.
Čtvrťáci si zvykají na nové předměty – vlastivědu a přírodovědu, připravují projekty se zeměpisnými tématy a učí se je prezentovat.
Páťáci – kromě svých studijních povinností – si rovněž sklízeli svou úrodu brambor.
V 6. třídě se vždy obmění kolektiv. Některé děti odejdou na gymnázium, některé přijdou z okolních obcí. Kluci a děvčata se navzájem poznávali na zážitkovém kurzu na Levém Hradci.
Sedmáci se znají, ale získávali nové zkušenosti s angličtinou na zážitkovém kursu v Živci u Písku. V malých skupinách čtyři dny intenzivně komunikovali s rodilými mluvčími. Děkujeme MÚ Lysolaje a MÚ Horoměřice za finanční podporu této akce. Autentická zkušenost s angličtinou tak byla umožněna všem dětem.
Dějepisné učivo je ideální vstřebávat na historicky významných místech. 17.10. se sedmáci vypravili poznávat nejen barokní sloh do Břevnovského kláštera.DSCN2656
Výběr chlapců z 8. a 9.třídy se 1.10. zúčastnil turnaje v minifotbale na umělém hřišti SK Aritma Praha. Do turnaje v kategorii starších žáků se zapojilo celkem 15 škol. Do finálového kola kluci sice nepostoupili, ale přesto si turnaj užili a výsledky brali sportovně. Řečeno s Járou Cimrmanem : ,,Nepochválíme-li se sami, nikdo to za nás neudělá.“
Žáci naší školy jsou aktivní i v matematice. Školního kola matematické olympiády se 5.10. účastnilo devět dětí z 5. – 9. třídy.
Svou angličtinu obohatili i deváťáci . V rámci předmětu anglická konverzace si vyslechli vyprávění studentky Giovanny Perez z Brazílie. Giovanna pohovořila o své vlasti a porovnávala život doma se zkušenostmi z Čech.
Po intelektuální námaze je příjemné čerpat zážitky i ve vnímání krásna. 7.10. deváťáci navštívili výstavu největší mezinárodní přehlídky designu a módy ve střední Evropě – „Designblok 2014“.
Anglosaský svět se nám přibližuje nejen jazykem, ale i některými zvyklostmi. Děti velmi rády přejaly obyčej pořádat Halloweenské zábavy. 22.10. oslavili žáci 5.-8. třídy Halloween v naší tělocvičně. Účastnili se i dva zahraniční hosté: Alex Hedlunc z USA a Giovanna Perez z Brazílie. Žáci z povinně volitelné konverzace si připravili hry v angličtině, Marcel Brouk ze 7. třídy připravil diskotéku. Děti tančily, bavily se a soutěžily o nejlepší masku.
Menším dětem uspořádaly oslavu Halloweenu paní učitelky v družině. Děti si společně vyzdobily třídu, přinesly si dobrůtky a veselily se v maskách stejně jako starší spolužáci.
Učíme se, bavíme se a užíváme si zatím příjemný podzim.

Pěkné a slunné dny přejeme všem.