Listopad a prosinec 2014

Od zrna k chlebuPodzim na obrázcích Josefa Lady je nejčastěji spojen s pasáčky kolem ohýnku chystajícími lahůdku tehdejším dětem celkem všední – pečené brambory.

Ve spolupráci s občanským sdružením Ábel si třeťáci upekli vlastnoručně zasázené i sklizené brambory, zatímco druháci, čtvrťáci, páťáci a šesťáci si upekli chleba. Nepekli však ve školní kuchyňce v elektrické troubě, ale z obilí vlastnoručně zasetého (péči o políčko a sklizeň obilí děti nechaly odborníkům), vymláceného cepy a umletého na mlýnku či drceného po starodávném způsobu kamenem. Chleba byl pečen v pícce postavené podle principu pecí ze 14. století. Tyto aktivity proběhly v rámci projektu „Od zrna k chlebu“ ve skanzenu Archaia v Liboci.

Výběr žáků 8. a 9. třídy sbíral zkušenosti ve florbalovém turnaji. Kluci zápolili v hale v Nebušicích. Soupeři z Prahy 6 byli silní. I prohrané zápasy však motivují.

Žáci deváté třídy zaměřují svůj zájem nejen na sport, ale především na možnosti dalšího studia. Bývalý žák naší školy Martin Kounovský prezentoval SPŠ stavební J. Gočára 3.11. V rámci finančního vzdělávání proběhl 12.11. již tradiční „Běh bankou. Naši žáci se, opět úspěšně, zapojili. Soutěžili ve 2 dvoučlenných týmech. Felix Briceňo Scott a Petr Šindílek se umístili na 2. místě. Tým Petra Vondráka a Tomáše Blažka nasbíral nejvíce bodů ve vědomostní části. 24.11. se deváťáci zúčastnili prezentace SŠ elektronické v Úžlabině. Pro rodiče žáků, kteří pomýšlejí na studium na víceletém gymnáziu, proběhla 13.11. ve škole informativní schůzka.

Žáci sedmé třídy navštívili výstavu „Pod hladinou Vltavy“. Pro někoho bylo velmi překvapující, jak je ve vodě rušno.

27.11. proběhla ve škole přednáška v angličtině o Brazílii. Přednášku s prezentací pronesla brazilská studentka Giovanna Perez. Účastnili se jí zájemci z druhého stupně.

Dne 28.11. spojili síly žáci a žákyně tříd 5. A a 5.B a vyrazili na turnaj v miniházené, která se stala oblíbenou hrou v tělesné výchově. S prozatím malými zkušenostmi se podařilo našemu týmu obsadit předposlední místo z celkem deseti týmů z Prahy 6. Holky i kluci do toho dali všechno. Nejlepším útočníkem našeho týmu s osobním skore 24 gólů se stal Adam Šnajdr a za nejlepšího obránce byl týmem zvolen Tomáš Mikšovský.

Třešnička na dortu celého podzimu bylo 30.11. rozsvícení vánočních stromku v Lysolajích. Atmosféru vytvářel i školní sbor s paní učitelkou Tomajkovou a Korcovou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA2.12. si mohli žáci naší školy dát v tělocvičně do těla s mistrem světa Martinem Koukalem. Odpoledne odpovídal bývalý reprezentant v běhu na lyžích, mistr světa 2003 a bronzový medailista ZOH 2010 Martin Koukal na zvědavé dotazy dětí a učitelů při besedě v tělocvičně.

5.12. naděloval ve škole Mikuláš provázen andělem a dvěma čerty. Čerti si naštěstí nikoho na školení do pekla neodnesli.

8.12. navštívili čtvťáci představení „Líná babička“ v Divadle v Dlouhé. Užili si veselé představení s písničkami. Hra pobavila a byla i námětem k přemýšlení o splněných a nesplněných přáních, o předsudcích spojených s věkem a umění život si užít. Ve škole se žáci 7. – 9. třídy poučili o škodlivosti alkoholu při interaktivním programu pořádaném v rámci protidrogové prevence.

Vanocni zpivaniVánoční atmosféru pomáhal vytvářet pěvecký sbor naší školy nejen v Lysolajích, ale i na Staroměstském náměstí 11.12. v téměř dvouhodinovém bloku vánočních písní a koled doprovázených kytarou Jarky Tomajkové a houslemi Hanky Korcové.

Vánoce jsme letos ve škole očekávali trochu komorněji. Čtvrťáci přichystali při hodině anglického jazyka zdravé ovocné pohoštění podle zaručeně anglických receptů. Vánoční zpívání si všichni ve škole užili ve čtvrtek 18.12. dopoledne. V pátek 19.12. se už nikdo nemohl dočkat vánočních prázdnin. Při třídních besídkách probíhala generálka na Štědrý večer.

Fotografie z listopadu a prosince 2014 si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Do nového roku přejeme všem radost, pohodu, zdraví a mnoho pěkných zážitků.