Zprávy ze školy
V uplynulém období se u nás ve škole událo mnoho zajímavých akcí, například 19. ledna proběhl v 7. třídě tradiční Projekt dětského záchranáře. Celodenní program zahrnoval nejen teoretickou, ale i praktickou část. Sedmáci si vyzkoušeli resuscitovat člověka (figurínu) či používat defibrilátor. Teorii sedmákům poutavě přiblížil zkušený záchranář, důležité informace prokládal zajímavými příběhy z vlastní praxe. Sedmáci pak nabyté zkušenosti zúročili nejen v prověřovacím testu, ale i ve skupinové práci, kdy vytvořili plakáty se záchranářskou tématikou.
Další den se uskutečnilo ve 4. třídě natáčení pořadu České televize pro Televizní klub neslyšících — o začlenění dětí s kochleárním implantátem do běžné třídy. Do 4. třídy totiž chodí žákyně s voperovaným kochleárním implantátem, přístrojem, který elektronicky stimuluje sluchový nerv. U naší žákyně by neinformovaný člověk nepoznal, že ona dívka má nějaký problém. Při přípravě strojku spolupracuje, je velmi šikovná a její handicap ji mezi dětmi nijak viditelně neomezuje. Žákyni je k dispozici asistentka, která pomáhá s přípravou strojku a dohlíží na jeho funkčnost. V tomto směru jsme informovali paní redaktorku Vebrovou, která pořad připravuje.
Do 8. třídy zavítali 27. ledna zástupci společnosti Centropol v rámci projektu Šetří celé Česko. Žáci si mohli své teoretické znalosti o energiích, spotřebách a výkonech probíraných ve fyzice prohloubit praktickým seznámením se zajímavými nástroji a pomůckami, které jim mohou pomoci uvědomit si, kolik energie různé spotřebiče jejich domácnosti spotřebují a kolik peněz to stojí. Vymýšleli variabilní možnosti šetření energiemi. Nalézali východiska, která by nezpůsobovala navyšování spotřeby energií. Sami na prakticky založených příkladech počítali roční výdaje domácností a učili se na základě svých výpočtů najít cestu, jak mohou reálně ušetřit.
Poté se přiblížil významný den, a to rozdávání pololetního vysvědčení, na něj se ve škole vyspala 2. třída. V průběhu večera měli žáčci možnost zahrát si různé pohybové hry, popovídat si, prozkoumat ztemnělou školu a některé dívky z ročníku připravily stezku odvahy i s pokladem. K večeři si dali pizzu a poté si pustili pěkný film. Nakonec si připravili své pelíšky a během pohádky se snažili usnout. Když se do růžova vyspali, vypravili se do Botanické zahrady, kde na ně čekal program. V Botanické zahradě je paní instruktorka provedla skrz různorodé rostliny, viděli všelijaké ryby, vodopád a otestovali i masožravé rostliny. Na závěr si rozdali s jásotem vysvědčení.
První třída se vypravila do Národního muzea v Praze, aby si prohlédla nově zrekonstruované prostory a expozici Cesta evoluce a Okna do pravěku, kde je přitažlivou formou přiblíženo, jak vypadal život na našem území před mnoha milióny let. V slavnostních historických prostorách došlo k pro ně význačnému okamžiku předání prvního vysvědčení.
V tento den měl 3. ročník projektový den zaměřený na vztahy ve třídě, třídní klima a komunikaci. Náplní byly různé hry a aktivity k pochopení různorodosti třídy, které probíhaly ve třídě i v tělocvičně. Anička Bumbálková jim celé dopoledne navíc zpříjemnila hrou na violoncello. Poslední hodinu se dětem předalo vysvědčení, ze kterého měli všichni radost.
- třída se vydala do Národního zemědělského muzea. Prošla si celé muzeum od suterénu s různými typy traktorů až po poslední patro s prostory, kde se návštěvníci přehledně seznámí, jak se zemědělské produkty dostávají ke spotřebitelům. V jednotlivých patrech se děti projely na traktůrkách a prohlédly si starodávné i novější typy traktorů, podívaly se do lesa a na chvíli se staly myslivci, u vody si zarybařily a nakonec mohly „nakupovat“, co lidem dalo pole a chlévy. Vrcholný okamžik – rozdávání vysvědčení si žáci užili v přednáškovém sále na závěr celé prohlídky.
Páťáci na vysvědčení zavítali do planetária na výukový pořad „Kde začíná vesmír“, zde se
seznámili se základními údaji o planetě Zemi, Měsíci, Slunci, Sluneční soustavě i jednotlivých planetách. Při hledání hranic vesmíru se proletěli hvězdami ven z naší Galaxie a zjistili, že není jediným hvězdným ostrovem v našem okolí. Součástí jejich návštěvy byla i komentovaná projekce noční oblohy a prohlídka výstavy v předsálí.
Druhý stupeň navštívil Cinema City Flora, aby zhlédl film Poslední závod zachycující nový pohled na známý příběh Bohumila Hanče a Václava Vrbaty. Na všechny přítomné příběh o odvaze a síle přátelství hluboce zapůsobil. Po skončení projekce si děti převzaly v prostorách kina ohodnocení své půlroční práce.
Den před pololetními prázdninami si 1. třída zpříjemnila divadelním představením Tramtárie v divadle Minor. Během představení se ponořili do světa nonsensové poezie plné nevšedního humoru.
Osmáci se odjeli 19. února zdokonalovat ve svém lyžařském umění do Strážného. Ubytovali se v penzionu U kostela, který je pro účely našeho lyžařského kurzu ideální – správná velikost pro jednu třídu, útulné domácí prostředí a čistota. Vydanou energii při sportovních výkonech všichni doplnili místní vynikající kuchyní s výběrem ze dvou jídel. Děti byly rozděleny do tří družstev podle plynulosti jízdy. Červenou sjezdovku ale zvládly bezpečně a s kontrolou sjet všechny děti již v průběhu druhého a třetího lyžařského dne. Večery si účastníci zpříjemňovali různými hrami ve společenské místnosti. Letošní lyžařský kurz proběhl podle plánu a děti byly spokojené, jak se svým sportovním výkonem, tak se stráveným časem v třídním kolektivu.