Leden – březen 2016

IMG_7964Zápis do první třídy se konal 19. a  21. ledna. Náhradní zápis proběhl ve čtvrtek 4. února. Hlásí se nám mnohem více dětí, než můžeme přijmout, jsme rádi, že rodiče a děti mají o naší školu takový zájem.  Děti, které mají trvalé bydliště v Lysolajích, se nemusí obávat dojíždění, místo ve škole mají jisté.

Dne 25.1. se všichni žáci naší školy mohli obdivovat hereckému i sportovnímu výkonu šermířů skupiny Pernštejni z Pardubic. V tělocvičně naší školy předvedli, jak válčili husité. Děti si mohly vyzkoušet obranu vozové hradby v roli husitských bojovníků.

Ve čtvrtek 28. ledna se žáci radovali, když ne z vysvědčení, alespoň z pololetních prázdnin.

Již tradičně si děti přebíraly vysvědčení na neobvyklých místech. Prvňáčci se vypravili na Malou Stranu. Děti z 1. A prokázaly svou odvahu nejen vytrvalým plněním školních povinností, ale statečně si počínaly i v Muzeu pražských pověstí a strašidel. Děti z 1. B se těšily z jedniček v muzeu Karla Zemana – mága filmových triků. Druháci se vypravili do Roztok na výstavu Opus Musivum a odnesli si nejen vysvědčení, ale i zážitky vlastní tvorby při závěrečné dílně. Třeťáci si šli pro vysvědčení do areálu Technické knihovny v Dejvicích a pěkné výsledky pak oslavili v tamější kavárně Prostor. Děti ze 4. A se s vysvědčením obdivovaly i obrazům paní Milady Šindlerové v Alšově kabinetě na Suchdole. Děti ze 4. B si prohlížely a fotografovaly exponáty v Technickém muzeu a tam přijaly i vysvědčení. Páťáci si letos vybrali klasiku a užili si ticha a klidu prázdné školy. Všichni žáci druhého stupně si šli den vysvědčení užít na filmové představení Zlodějka knih podle knižního bestselleru.

Dne 3.2. se konal „Dětský fotbalový pohár na Motorletu“ pro nejmenší školáky. Na turnaj za naši školu vyrazily hned dva smíšené týmy. Tým 2. třídy obsadil krásné 3. místo. Tým „sedmi statečných“ z 1. třídy obsadil 5. místo. Radost z fotbalu, osvojení si myšlenky fair play, zábava a spolupráce s kamarády – to jsou primární motivy, kterými se Pražský fotbalový svaz snaží oslovit malé fotbalisty, fotbalistky i jejich rodiče.

Dne 4.2. se konal „Pražský pětiboj všestrannosti“ na Areně Sparta. Čest naší školy hájili kluci a děvčata ze 4. B, ze 6. a 7. třídy. Své umění prokazovali např. v disciplině sedy-lehy, v přeskocích přes švihadlo, v hodu medicinbálem, v driblingu basketbalovým míčem a trojskoku z místa. Hosty tohoto sportovního klání byli i legendární olympionici Dana Zátopková, Imrich Bugár a Jarmila Kratochvílová. Dne 6.2. naši žáci 8.třídy Veronika Raisová a Tomáš Kučera se zúčastnili obvodního kola Olympiády v českém jazyce.

V rámci environmentální výchovy se dne 11.2. pro žáky 4. A, 4. B a páté třídy konala jedna z cyklu interaktivních přednášek, kterou pro děti pražských škol pořádá letiště Václava Havla. Děti se dozvěděly, jak ovlivňuje kvalitu ovzduší člověk i sama příroda.

Dne 15.2. proběhlo školní kolo mezinárodní matematické soutěže Pangea. Soutěže se zúčastnilo 55 žáků ze 4. – 9. třídy.

Výtvarníci v kroužku vedeném paní Zavadilovou zpracovávali zajímavé téma – Naše školní zahrada. V úterý 16.2. v lysolajské hasičárně si děti z prvního stupně prohlédly obrazy a plastiky zpracované různými výtvarnými technikami. Byl to příjemný umělecký zážitek.

Lyžařský výcvikový kurz byl vzhledem k teplému počasí očekáván s určitým napětím, ale vše nakonec dobře dopadlo. Již tradičně proběhl sedmidenní sportovní pobyt ve Strážném v Krkonoších, a to ke všeobecné spokojenosti všech 26 dětí i tří pedagogů. Účastníci zájezdu se vrátili živí, zdraví a vylyžovaní.  V Praze jsme byli také sportovně aktivní. Děvčata a kluci z celé školy se vystřídali na zimním stadiónu HC Hvězda a dosytosti si zabruslili. Pochvalu zaslouží trpělivost starších zkušenějších bruslařů s menšími začátečníky.

Ve středu 24.2.  páťáci navštívili divadlo Minor a užili si představení „Robin Hood“. Všem se líbil příběh, tanec i hudba a nápadité efekty scény.

Žáci druhého stupně navštívili také divadlo, ale o kousek dále, U hasičů. Vyslechli si zajímavou přednášku o prokrastinaci (= výrazné a chronické tendenci odkládat plnění úkolů a povinností, zejména těch nepříjemných).

V pátek 26.2. v naší škole archeolog Petr Vavrečka vyprávěl dětem druhého stupně o svém oboru a odpovídal na dotazy. Tento den dvě naše žákyně – Denisa Svobodová ze 6. a Tereza Holečková z 8. třídy hájily čest naší školy v obvodním kole olympiády v anglickém jazyce.

V neděli 28. února potěšil novopečené občánky Lysolaj a jejich rodiče pěvecký sbor naší školy v čele s paní učitelkou Tomajkovou při tradičním „Vítání občánků“.

V průběhu února začala plánovaná přístavba školy. V současné době probíhají přípravné venkovní práce, dokončení izolace budovy od vlhkosti a oprava dešťové kanalizace.

Jsme rádi, že máme možnost často děti konfrontovat s praktickým využitím angličtiny. Ve čtvrtek 3.3. v naší škole proběhl Mezinárodní kulturní den, projekt podobný loňskému EDISONu, který byl určen pro všechny žáky školy od 1. do 9. ročníku. Jednalo se o prezentace studentů, tentokrát středních škol, v angličtině. Studenti ze všech koutů naší planety – Kanady, Nového Zélandu, Indonésie, Francie, Číny, USA, Finska a Venezuely – si připravili přednášku o zemi, ze které pocházejí. Po prezentacích následoval malý kvíz, po kvízu beseda. Žáci během dopoledne zhlédli pět prezentací a na závěr v tělocvičně školy ochutnali typická jídla pro určitou zemi. V pátek děti vytvářely projekty věnované těmto zemím.

Pilnou práci vystřídal odpočinek. Od 7.3. do 11.3. si děti užily jarní prázdniny.