Expedice do rumunského Banátu 2017

Naše škola byla základní školou Londýnská přizvána k účasti na již léty prověřenou expedici po českých vesnicích v oblasti rumunského Banátu. Celkem nás z Lysolají vyrazilo dvacet devět statečných, vybaveno vším nezbytným k přežití v divoké přírodě a autobuse.

Expedice odstartovala v pátek 16. 6. v 19 hod. Jeli jsme autobusy z Hlavního nádraží (ne, opravdu jsme nejeli vlakem). Skupina A, tvořená lysolajskými a domažlickými, dorazila v sobotu dopoledne do vesnice Svatá Helena, kde nás přivítala a tamější školou provedla paní učitelka Katka, se kterou se známe už z Lysolají. Poté naše první túra směřovala do vesnice Gernik, kde jsme si užili nocování na seně, a budíček nám obstarala místní kráva. Další den byl značně mrholivý. Do Rovenska, vsi na souběhu pěti hřebenů, jsme vkročili v mlze. Ale o to kouzelnější bylo probuzení do jasného rána. Následná dvacetikilometrová túra vedla poprvé téměř z kopce. V Sikevici nás pohltil autobus a odvezl na základnu U Medvěda ve vesnici Eibentál, kde jsme se spojili se skupinou B a náš celkový počet se zvýšil na více než sto hlav. Zde jsme rozbili tábor, jehož hlavním znakem byl dětmi vybudovaný cikánský sektor, strategicky umístěný v rohu zahrady a stínu kostela. Úterý bylo ve znamení speleologie, neboť jsme navštívili grandiózní jeskynní útvar Ponicova, odkud jsme vyplavali přímo do teplých vod Dunaje a projeli se na loďkách nádhernými soutěskami. Odpoledne nám vyplnil výstup na kouzelnou vyhlídku a večerní koupání v Dunaji, neb vody není nikdy dost. Ani ve středu jsme se nenudili – turistický okruh okořeněný další úžasnou vyhlídkou a návrat přes hornickou obec Baia Noua a první žaludeční nevolnosti. Večer byl v pravdě kulturní, vystoupila ušatá skupina Jumo s akčně vytvořenou předkapelou lysolajských žáků. Předposlední den byl odpočinkový a zakončený táborákem. V pátek proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků expediční hry, balení, úklid, poslední večeře a pak již pouze rozloučení s Banátem a návrat domů.

Shrnutí:

Účastníci – základní školy Londýnská, Lysolaje, Vratislavova a Domažlice, rodiče a přátelé škol.

Našlapáno – cca 80km, převážně divokou přírodou a náročným terénem s výrazným převýšením.

Počasí – krom jednoho dne horké a suché.

Strava – domácí, chutná a výživná, zelenina byla skutečně zelenina, sýry byly sýry, máslo máslo a vše korunovaly úžasné marmelády z šípků, kdoulí, hrušek.

Celková atmosféra – velice pozitivní, prosta jakýchkoli konfliktů, brblání a negací. Místní usedlíci jsou příjemní a komunikativní lidé.

Poučení – děti většinou zvládnou víc, než jim dovolíme!