Červen 2023

Zprávy ze školy

Výprava většiny žáků 7. až 9. třídy dorazila do města Chester 15. května. Jazykový pobyt probíhal v duchu dopolední výuky v anglickém jazyce a odpoledního poznávání Anglie, kdy žáci navštívili například liverpoolský stadion, waleské městečko Llandudno a zavítali i do Londýna. Místní kulturu mohli poznávat i skrze ubytování v rodinách.

Klub mladého diváka na konci května zavítal na poslední představení letošní divadelní sezony, a to Válka s mloky. 22.května se druhý stupeň účastnil branného závodu, kdy smíšené trojice vyrážely na 2,5 km dlouhou trasu, na níž plnily pohybové a vědomostní úkoly.

Poslední květnový den proběhl 2. mezinárodní den s angličtinou. Tentokrát šest studentů z Chile, Španělska, Itálie a Thajska našim šesťákům zprostředkovalo informace o svých rodných zemích v angličtině. Následoval večerní program s míčovými hrami a táborákem jako odměnou výhercům soutěže uspořádané na zážitkovém výjezdu s angličtinou.

Mezinárodní den dětí oslavili žáci 1. či 2. června při hře bowlingu. Pro naše prvňáčky byla někdy výzva uzvednout a dopravit kouli ke kuželkám, ale nakonec si všichni žáci, menší i větší, hru velmi užili. 

Jen pět dní trvala žákům 1. a 3. třídy cesta kolem světa, na kterou se vypravili společně s agenturou Robinson. Vyzkoušeli si, jak se čínskými hůlkami jí bramborová kaše, podle hlasů poznávali zvířata žijící v Americe, samozřejmě nechybělo opékání buřtů ani oblíbená diskotéka, při které se pořádně vyřádili. 4. a 5. třída trávila školu v přírodě v jižních Čechách v Příběnicích se stejnou agenturou. Pod zříceninou starého hradu se žáci na louce u Lužnice zdokonalovali v rytířských dovednostech. Na konci pobytu byl všem dětem udělen šlechtický titul za úsilí při cestě dávným časem. 6.června se 2. třída podívala do divadla Minor na představení „Koukej, svět!“, příběh byl o stvoření světa moderním pojetím. Jen některé děti byly zapojeny do představení, ale všichni se rozhodně nasmáli. 7.června se uskutečnil preventivní program ve 2. a 9. třídě. První z nich byl zaměřen na posílení ducha ve třídě a stmelení kolektivu, hrály se různé hry a diskutovalo se. V 9. třídě dvouhodinová přednáška na téma Budoucnost – vstup do života, byla zaměřena na to, co žáky čeká v nové škole, jak zapůsobit, důležitost prvního dojmu a co o nás vypovídá. 

V tento den též v 8. třídě proběhlo závěrečné setkání v rámci projektu Šetříme energií. Všechny děti odprezentovaly před porotou složenou ze zástupců Centropolu své návrhy, jak jejich domácnosti šetřily elektrickými energiemi za období zhruba pěti měsíců. Centropol vyhodnotil nejlepší prezentace a děti odměnil cenami, poukazy na nákup elektrických spotřebičů. Během dne děti také plnily úkoly, počítaly příklady z praxe a zamýšlely se a hodnotily reálné situace týkající se energie obecně. V porovnání s dalšími školami, kde se projekt uskutečnil, byli naši žáci hodnoceni jako jedni z nejaktivnějších dětí s nejlepšími znalostmi a dovednostmi a pochváleni za schopnost své zkušenosti vhodným způsobem prezentovat.

Vynikajícího úspěchu dosáhla žákyně 6. třídy Zuzana Poreba, když ve finále školního Boulder poháru skončila na 5. místě. V konkurenci těch nejlepších lezkyň z několika krajů naší republiky dokázala postoupit ze semifinálového kola a ve finále předvést výborný výkon, který znamenal nejen 5. příčku, ale také příslib pro další ročníky této akce, neboť před Zuzkou se umístila pouze děvčata z vyšších ročníků.

Od 12. do 14. června se 9. třída vydala na návštěvu Domova Pod Skalami pro mentálně postižené v Kurovodicích – žáci pomohli při pletí záhonů, věnovali se klientům při volnočasových aktivitách, navštívili uživatele v jejich domácnostech, přespali tam a další den pokračovali pěšky asi 8 km pískovcovým Českým rájem až do kempu U Branžeži, kde přespali v chatkách.

Naše škola se zapojila do sběru papíru ve dnech 13. až 16. června. Celkem žáci nasbírali 1 210 kg papíru, za něž se získá 2 337 Kč. Mezi nejlepší sběrače patří Stella Kalinová 147 kg  (2. třída), 120,33 Jáchym Žalud (5. tř.),  Laura Poláčková 118,5 (5. tř.); vítěznou třídou se stala 5. třída – 461,68 kg.

Druháčci se vydali 14. června vlakem na školní výlet do Soběšína, kde strávili tři dny. Počasí i zábava vyšla. Hráli různé míčové hry, skákali na trampolíně a podnikli noční stezku odvahy. V tento den proběhlo finále Branného dne ve Kbelích. Mezi úspěšné patří dvě vítězné trojice Gabrielová, Nuttal, Poreba a trojice Zárybnická, Martinů, Poppová. Kromě závodu všichni zopakovali v doprovodném programu znalosti první pomoci a obdivovali, jak může pes pomáhat armádě při sebeobraně.

V polovině června si 9. třída vyzkoušela, jak probíhá v České republice soudní přelíčení, zvoleno bylo obvinění ve věci sexuálního obtěžování studentky spolužákem. Děti měly přiděleny role – poškozená, obžalovaný, státní zástupci, obhájci, soudci, svědkové. Na vlastní kůži mohly zažít prostředí soudní síně, uspořádání soudu a právnické vyjadřování. 19.června ve škole probíhal No bag day, neboli Den bez tašek. Nejoriginálnější nápady byly poté odměněny, za celou školu vyhrál Prokop Šoltys ze 4. třídy se svým mobilním WC. Zajímavým nápadem byl ale také například skateboard, model hlavy, krabice od Persilu, nákladní auto, hrnec či kočárek.

Deváťáci se netrpělivě připravovali na představení svých absolventských prací, které dosáhly vysoké úrovně, všichni se snažili, při prezentací zúročili všechny nacvičené dovednosti, vystupovali s jistotou, jejich prezentace byly dobře připravené a možnou nervozitu nedávali najevo. S velkým ohlasem a kladným hodnocením se setkaly práce s názvy Králičí hop, Sokolnictví, Tanky a Letadla

Ve středu 21. června se v rámci školní družiny uskutečnila na školní zahradě velmi oblíbená letní párty. Děti celé odpoledne dováděly v plavkách, v bazéncích, tančily a užívaly si poslední letní dny ve škole.

Další den se nesl ve sportovním duchu, kdy se celá škola účastnila dalšího ročníku Lysolajského běhu. Někteří žáci podávali velmi dobré výkony, ale především bylo důležité, že se každý snažil a závod dokončil, přestože nás pronásledovalo velké horko. Zpestřením se stala štafeta některých učitelů, kteří v roztodivných převlecích absolvovali běh též.

Páteční výuku 23. června zakončilo slavnostní přivítání cyklistů a běžců 19. ročníku Cyklo-běhu za ČR bez drog. Rozsahem se jedná o největší protidrogovou kampaň spojenou se sportem. Tato aktivita upozorňuje na drogovou negramotnost u dětí. Slavnostního zakončení se účastnili i političtí představitelé, senátoři Václav Láska a Josef Klement, dále paní starostka Dana Malečková. Žáky i učitele roztančilo vystoupení muzikálové herečky, která si jako překvapení připravila dvě písně od ABBY. Slavnostní chvíli zakončilo vystoupení Ukulele bandu a gymnastická improvizace některých žáků pod vedením pana učitele Cvrčka. Této akce se neúčastnila 7. a 9. třída, protože společně vyrazili na výlet. Nejprve jeli do městečka Loket, kde navštívili starobylý hrad. Poté se všichni přesunuli do Bečova nad Teplou a prohlédli si interaktivní expozici relikviáře svatého Maura – a hlavně – tuto slavnou památku viděli na vlastní oči. 26.června se 2. třída podívala do rádia Frekvence 1, Evropa 2 a Bonton. Dokonce děti živě viděly různé komentátory, dokonce mluvily ve vysílání a odpovídaly na různé otázky. Spoustu z nich tato profese velmi nadchla. Do Planetária Praha zavítali prvňáčci, kteří svůj výlet absolvovali pěšky. Promítaný film Polaris 2 byl zábavný i poučný a zpáteční cestu si děti zpříjemnily na dětském hřišti. 5. třída podnikla procházku Prahou – trasa vedla přes Malostranské náměstí, odkud pokračovala na Kampu, kde žáci zhlédli výstavu Udržitelnost a civilizace, prošli kolem mnoha historicky zajímavých staveb a výlet završili na Václavském náměstí. Osmáci si zase jistě zapěli píseň „Na Okoř je cesta“, protože jejich kroky mířily právě ke hradu Okoř. Tento den přinesl i večerní přespávání ve škole, o které projevilo zájem hned několik tříd, a to 3., 4., 5. a 8. třída. Třeťáčci začali bojovou hrou, která probíhala ve skupinkách na zahradě. K večeři si objednali pizzu, koukali na film Gump a šli spát. Čtvrťáci si zase opekli buřty, prošli se a po fantasy filmu na dobrou noc ulehli. Nejvíc si všichni chtěli užít neobvyklé atmosféry ve školní budově večer a v noci. 

Dne 27. června se obě 6. třídy zúčastnily výletu do Prahy. Procházkou se zastavily na Olšanských hřbitovech, kde děti zjišťovaly, jaké významné osobnosti jsou zde pochovány. Následně dojely do Jumpparku na Jarově, kde si užily skákání. Třetí ročník se vydal do Národního zemědělského muzea, které je velice interaktivní, a tak si děti mohly například uvařit jídlo, nakoupit v obchodě, anebo se svést na lodi.

Prvňáčci s rodiči a paní učitelky se setkali v zahradě školy 28. června. Děti plnily pohádkové úkoly od Popelky, Pata a Mata i dalších pohádkových bytostí. Po splnění úkolů dostal každý prvňáček dílek „puzzle“ a všichni skládali pohádkové obrázky. Děti potom šly s paní družinářkou běhat a hrát si na hřiště, paní učitelky s rodiči „schůzovaly“ pod bukem.

Konec školního roku se neúprosně přiblížil a přinesl obvyklé závěrečné slavnostní rozloučení v atriu školy. Několik vtipných slov k žákům pronesl pan ředitel Tomáš Zahoř, poté žákům popřál krásné prázdniny zástupce obce pan Šimon. Byly vyhlášeny výsledky Sazka olympijského víceboje a ohodnoceny nejlepší absolventské práce. Nyní nastal okamžik významný pro naše deváťáky, přišel čas se s nimi rozloučit. Velmi dojemně promluvila jejich třídní, paní učitelka Machátová, která se ve svém proslovu obrátila ke každému ze svých žáků. Poté dostali slovo sami žáci, kteří poděkovali za chvíle zde strávené. Od obce dostali sladkou odměnu a za doprovodu hudby jsme je vyprovodili potleskem na další cestu jejich životem.